Skip to content Skip to footer

Żarówki halogenowe ustępują miejsca LEDom

Stało się. To, na co zapowiadało się od ładnych kilku lat, urzeczywistniło się. Halogeny w coraz większym stopniu ustępują miejsca żarówkom led do halogenów. Niby to nic dziwnego, wszak oświetlenie LEDowe spogląda na użytkowników praktycznie z każdego kąta. Jednakże jeszcze kilka lat temu nie wydawało się to takie oczywiste.

To halogeny były kiedyś na szczycie

Popularność halogenów wzrastała w szybkim czasie po ich pojawieniu się na rynku, co miało miejsce w okolicach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ich dość charakterystyczny wygląd, ciekawy design, innowacyjny sposób świecenia, skuteczność oświetleniowa i oszczędność energii elektrycznej sprawiły, że zapragnęło je mieć w swoich domach i mieszkaniach bardzo dużo naszych rodaków.

Czasy jednakże poszły do przodu, technologia się rozwinęła, a na rynku pojawiła się istotna konkurencja dla halogenów w postaci oświetlenia LED-owego. Co szczególnie istotne konkurencja ta nie dotyczyła tylko opraw oświetleniowych, lecz równocześnie także samych żarówek.

LEDy na szczycie

Żarówki LED do halogenów spoglądają w chwili obecnej z półek praktycznie każdego sklepu z artykułami przemysłowymi. Swoją jakością nie ustępują halogenowym odpowiednikom. Co więcej, są od nich o wiele oszczędniejsze, zachowując przy tym co najmniej porównywalną, a czasem nawet większą moc świetlną.

Warto zwrócić uwagę także na trwałość, jaką charakteryzują się żarówki halogenowe LED. Jest ona w dość istotnym zakresie większa niż w przypadku zwykłych halogenów. Na tym jednakże nie kończą się pozytywne cechy takich żarówek. Żarówki LED mogą mieć bowiem także możliwość sterowania za pomocą pilota, który pozwala na zmianę kolory oraz intensywności świecenia. To istotna przewaga nad tradycyjnymi halogenami.

Kupno łatwe, ale trzeba uważać

Wybierając się do sklepu po żarówki halogenowe LED należy uprzednio dokonać oględzin oprawy, w której mają zostać zamontowane. Istotnym jest bowiem kształt gniazda danej oprawy, który determinuje w bezpośredni sposób rodzaj żarówki, jaki należy nabyć. Producenci halogenów stosowali bowiem w tym względzie dość zróżnicowane rozwiązania, przez co nie zaistniało zjawisko standaryzacji.

Na szczęście żarówki LED do halogenów występują w niezmierzonej ilości rodzajów, dzięki czemu nawet niezbyt zorientowany w kwestiach technicznych nabywca jest w stanie poradzić sobie ze skutecznym zakupem odpowiedniego produktu.