Skip to content Skip to footer

Beton nie jest zły

Choć wiercenie dziur w betonie wydaje się być niemożliwe, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Beton, jak wiadomo jest materiałem twardym, uniemożliwiającym wykonywanie w nim odwiertów, jednak przy odpowiednim sprzęcie i wiedzy możemy zdziałać cuda. Przekonajcie się sami jak wiercenie w betonie może być proste, a przygotowanie miejsca pod puszki instalacyjne może wykonać nawet zwykły amator.

Profesjonalne wiercenie otworów w betonie

Na rynku dostępne są rozmaite wiertła gotowe pomóc nam przy pracy z tym materiałem, który z kruchością nie ma nic wspólnego. Aby bezpiecznie przeprowadzić prace remontowe warto znać parę zasad ułatwiających nam początkowe działanie. Oto one:

Przed przystąpieniem do pracy wiercenia w betonie musimy się odpowiednio zabezpieczyć. Ochronę najlepiej zacząć od założenia okularów, a także sprawdzenia, jeśli są, rozmieszczenia kabli pod betonem. Nie wykonanie tych dwóch czynności może grozić poważnymi stratami finansowymi, a także uszczerbkiem na zdrowiu i życiu.

Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczenie obszaru, na którym dokonujemy odwiertu. Możemy obłożyć teren folią, bądź w przypadku niewielkich dziur, samodzielnie wykonać torebki papierowe zbierające gruz i pył. To z kolei zaoszczędzi nam czasu przy sprzątaniu.

Wiercenie pod kątem

Kiedy przebrniemy przez początkowy etap przygotowań pod wiercenie otworów w betonie, musimy wiedzieć jeszcze o paru sprawach. Przede wszystkim z im grubszym materiałem mamy do czynienia, tym wolniejsze obroty powinna przyjąć nasza wiertarka. W trakcie pracy nie powinno się zmieniać kierunku obrotu ze względu na ryzyko uszkodzenia sprzętu, na którym pracujemy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Wiercenie w betonie powinno odbywać się w pełni bezpiecznych warunkach. Zanim rozpoczniemy pracę na tym materiale powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę kabli, a także o płyn chłodniczy, w którym będziemy zanurzać nasze wiertło co jakiś czas. Po co w ogóle oblewać wiertło? Otóż praca w betonie sprawia, że nasze urządzenie nagrzewa się do ogromnych temperatur. Wiercenie pod kątem 90 stopni oznacza tyle, że powinniśmy trzymać wiertarkę prostopadle do podłoża, a podczas pracy nie przekrzywiać jej na boki. Takie działanie przyniesie nam osiągnięcie zamierzonego celu.

Jak więc widzimy wiercenie w betonie wcale nie jest ciężką katorgą, za którą ciężko się zabrać. Odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie zasad bhp przyniesie nam oczekiwane rezultaty i zadba o nasze zdrowie.