Skip to content Skip to footer

Jakie wycieraczki do domu?

Przedmiot, którego obecności na co dzień raczej nie zauważamy, staje się przydatny, kiedy za oknem zaczynają się jesienne pluchy. Natomiast zimą jest podstawowym wyposażeniem, które skutecznie pomaga nam w porządkach.

Wycieraczki podłogowe to wynalazek znany od setek lat. Doskonale spełnia swoją funkcję, jest prosty w budowie i tani. Może być również efektowną ozdobą wnętrza.

Wycieraczki domowe

Podstawowe miejsce spoczynku wycieraczki w domu znajduje się tuż za progiem drzwi wejściowych. Tak usytuowana wycieraczka pozwala wytrzeć zabrudzone obuwie, lub otrzepać z niego śnieg. Bez wycieraczki na progu, cały brud zostałby przeniesiony do wnętrza domu czy mieszkania.

Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie wycieraczek podłogowych przed każdymi drzwiami, które prowadzą do pomieszczeń „brudnych”. Może to być na przykład garaż, kotłownia, piwnica. Wycieraczki wewnętrzne z krótkim, gęstym włosiem skutecznie zabezpieczą czyste pomieszczenia nawet przed niewielkimi zanieczyszczeniami, które mogłyby zostać przeniesione na stopach domowników.

Wycieraczki podłogowe

Wiedzieć należy, że nie każda wycieraczka zda egzamin w każdym miejscu. Na przykład gustowne wycieraczki z naturalnych materiałów (filc, włosie, słoma) wystawione na działanie warunków atmosferycznych, szybko ulegną zniszczeniu. Są to zatem wycieraczki wewnętrzne.

I odwrotnie: wycieraczki, które powinny być stosowane na zewnątrz domu czy mieszkania, w środku mogą wyglądać topornie i niekoniecznie zdać egzamin skuteczności. Są one bowiem zaprojektowane w taki sposób, aby wyłapać raczej większe zabrudzenia.

Duży wybór wycieraczek

W ofercie producentów znaleźć można wiele różnych typów i modeli wycieraczek. Od najmniejszych aż po bardzo duże, monolityczne wycieraczki stosowane przed wejściem do obiektów handlowych, hoteli czy restauracji.

Przy wyborze wycieraczki domowej warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których została ona wykonana. Jest to tym bardziej ważne, jeśli planujemy położyć ją wewnątrz mieszkania. Niektóre gumy i tworzywa sztuczne posiadają specyficzne zapachy, które sprawiają że przedmioty z nich wykonane mogą być stosowane wyłącznie na zewnątrz pomieszczeń.

Podsumowanie

Wycieraczka jest starym pomysłem, który wciąż skutecznie działa. Warto rozglądnąć się za nową jeszcze zanim zauważymy jej brak, kiedy nie będzie w co wytrzeć zabłoconych lub ośnieżonych butów.