Skip to content Skip to footer

Dlaczego należy stosować biopreparaty?

Niezależnie czy posiada się przydomową oczyszczalnie ścieków, czy też szambo konieczne wydaje się być używanie biopreparatów. Biopreparat to po prostu substancje biologiczne, które w swoim składzie posiadają enzymy, koncentrat mikrobiologiczny oraz pożywki mikrobiologiczne.

Bakterie do szamba – zalety

Regularne używanie biopreparatów ma szereg zalet. Warto tutaj zacząć od najważniejszej, którą jest pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Niestety niezależnie czy na naszym terenie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy zwykłe szambo zdarza się, że unosi się bardzo nieprzyjemny zapach. Szczególnie latem jest on bardzo uciążliwy. Wysoka temperatura sprawia, ze trudno nawet zorganizować grilla, gdyż zapach jest uciążliwy. Dzięki regularnym stosowaniu bakterii do szamba, ten problem zniknie. Ponadto biopreparat zapobiega zmniejszaniu objętości szamba, dzięki temu nie będzie ono zarastać. Nie tworzą się także zatory w przewodach kanalizacyjnych, co zapobiega cofaniu się szamba i zalaniom łazienki, czy toalety. Również bakterie do szamba wpływają na zdecydowanie rzadsze opróżnianie szamba, czy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Bakterie do szamba – rodzaje

Dostępnych jest wiele rodzai bakterii do szamba. Najpopularniejsze zdają się być tabletki, które wrzuca się do sedesu, a następnie spłukuje. Dostępne są również bakterie do szamba w formie granulek i proszku. Najczęściej pakowane są w wiaderkach oraz pojemnikach i należy odmierzać je przy użyciu specjalnej miarki. Może to być odrobinę uciążliwe. Również można wybrać bakterie do szamba w formie płynnej. Tutaj wystarczy tylko wlać odpowiednią ilość i gotowe. Jednak ten rodzaj ma zdecydowanie krótszy termin ważności. Biopreparat należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, oczywiście warto również wziąć pod uwagę ilość osób w gospodarstwie domowym.

Jak działa biopreparat?

Biopreparat dzięki zawartości enzymów i specjalistycznych szczepów bakterii usuwa nie tylko przykre zapachy, ale także rozkłada fekalia, białko, tłuszcz, jak i papier toaletowy. Udrażnia także pory w glebie i systemy drenażowe. Zapobiega tworzeniu się wirusów i bakterii chorobotwórczych, które stanowią duża zagrożenie.

Bakterie do szamba – bezpieczeństwo ponad wszystko

Bakterie do szamba nie są w żadnym stopniu toksyczne, a więc niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. W swoim składzie mają tylko naturalne kultury bakterii oraz enzymy, a także pożywki organiczne. Nie mają natomiast substancji żrących i kwasów, które są tak toksyczne i biobójcze. Zatem ich stosowanie jest absolutnie bezpieczne. Po za tym nie niszczą toalety, ani rur. Wpływają także pozytywnie na środowisko, gdyż zapobiegają przedostawaniu się bakterii i wirusów. Zatem chronią także środowisko.