W ostatnich latach coraz bardziej popularna jest budowa domów energooszczędnych. Czym charakteryzują się takie obiekty i jaki jest ich koszt? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Między innymi na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Co to jest dom energooszczędny?
Zanim przejdziemy do dalszej części tekstu, w której wymienimy ogólne cechy tej konstrukcji budowlanej, najpierw warto podać jej definicję. Wiele osób, sugerując się nazwą, stwierdziłoby, że taki dom stawiany jest po to, aby mieszkając w nim, zaoszczędzić na opłatach za energię. To prawda, ale inżynierowie inaczej definiują jego pojęcie. Obiekt, którego parametry izolacyjne, a także techniczne są zgodne z normami ISO, czyli europejskim certyfikatem jakości (chodzi np. o to, aby była utrzymana maksymalna ilość ciepła, jaka jest wytworzona wewnątrz mieszkania). Właśnie tym zdaniem określa się dom energooszczędny Koszt budowy jest oczywiście wyższy niż w przypadku tradycyjnych domów, ale dzięki dofinansowaniu, owa inwestycja staje się opłacalna.
Charakterystyk domów energooszczędnych
Sprawdźmy, po czym rozpoznać, że mamy do czynienia z projektem domu energooszczędnego. Przede wszystkim taka budowla powinna mieć małą powierzchnię. Poza tym musi mieć kształt bardzo prostej bryły geometrycznej. Kolejne cechy to między innymi: zaplanowany dokładnie układ poszczególnych pomieszczeń, duże okna (dostęp do promieni słonecznych) oraz zastosowanie specjalnych materiałów izolacyjnych (mowa o wełnie mineralnej i styropianie grafitowym). Ważny jest także odpowiedni system, dzięki któremu można łatwo odzyskiwać energię cieplną.
Domy energooszczędne koszt budowy
Budowa domów energooszczędnych wiąże się ze sporymi wydatkami. Trzeba przecież zakupić wysokiej jakości materiały i użyć drogiej, nowoczesnej technologii (chociażby instalacji, których zadaniem będzie pobór energii słonecznej oraz dodatkowo pomp ciepła). Pamiętajmy więc, że decydując się na dom energooszczędny koszt budowy będzie nawet ponad 30% większy w porównaniu do konstrukcji klasycznych. Na szczęście, dzięki dotacjom z różnych funduszy, można wydać mniej własnych pieniędzy (wspomniane już wyżej dofinansowanie wynosi nawet 30 tysięcy złotych).
Właśnie takie dotacje powodują, że jak najbardziej warto postawić domy energooszczędne Koszt budowy nie będzie wtedy przeszkodą, a eksploatując gotowy obiekt, będzie można uzyskać niezależność energetyczną oraz przyczynić się do dbania o środowisko naturalne.