Skip to content Skip to footer

Jak w kilku krokach wybrać dekoracyjne poduszki do salonu?

Poszukując sposobu na odświeżenie wystroju wnętrza, wiele osób decyduje się na wybór nowych dodatków. Ozdoby mają znaczący wpływ na wygląd aranżacji. Mogą okazać się prostym sposobem na zmianę charakteru pomieszczenia. Wśród modnych elementów pojawiają się poszewki na poduszki dekoracyjne. Wybierając takie ozdoby należy wziąć pod uwagę ich barwę, wielkość i dopasowanie do stylu aranżacyjnego. Jak tego dokonać?

Wybór odpowiedniego koloru poszewek

Dekoracyjne poszewki na poduszki powinny komponować się kolorystycznie ze wszystkimi elementami w danym pomieszczeniu. Warto wziąć tutaj pod uwagę zarówno barwy ścian i kanapy, jak i pozostałych mebli. Kolor dekoracji można dobrać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Chcąc stworzyć spokojną i stonowaną aranżację, warto zdecydować się na poszewki dekoracyjne w kolorze sofy. Powinny jednak posiadać inne odcienie. Modnym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą modeli jednokolorowych z akcesoriami posiadającymi ciekawe wzory. Jeśli kanapa z poduszkami ma przyciągać uwagę i stanowić główny element pomieszczenia, można zdecydować się na kontrastowe dodatki. Dobrym pomysłem będą jasne, wzorzyste poszewki dekoracyjne dopasowane do ciemnej sofy.

Ilość i wielkość poduszek

Dodatki muszą również tworzyć spójną kompozycję z posiadaną kanapą. Ich ilość warto uzależnić od jej wielkości. Zgodnie z trendami, na dwuosobowych sofach umieszcza się zwykle 3 sztuki, a na trzyosobowych nawet 5 lub 6 dodatków. Dobierając dekoracyjne poszewki na poduszki warto wziąć pod uwagę również ich wielkość i kształt. W nowoczesnych wnętrzach modnym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą zestawów akcesoriów o różnych wymiarach. Estetycznym pomysłem będzie ułożenie większych, bardziej prostokątnych modeli z tyłu. Przed nimi powinny znaleźć się mniejsze poduszki.

Dekoracje podkreślające charakter wystroju

Wybierając poszewki na poduszki dekoracyjne należy również dopasować je do konwencji aranżacyjnej. W stylu retro i glamour sprawdzą się modele z satynowych i aksamitnych materiałów. Korzystnym rozwiązaniem będzie tu welur i połyskliwe, miłe w dotyku elementy. W pomieszczeniach boho, rustykalnych i skandynawskich warto stawiać na naturalne tkaniny i przyrodnicze designy. Mnogość wzorów ułatwi znalezienie odpowiednich akcesoriów.