Skip to content Skip to footer

Jak wybrać dobrą pościel puchową?

Pościel z wypełnieniem puchowym uchodzi za najbardziej naturalną i wygodną. Warto jednak pamiętać, że puch puchowi nie równy. Jak zatem wybrać pościel, by dobrze się wyspać?

Puch gęsi vs. puch kaczy

Bardzo często sprzedawcy pościeli podają bardzo lakoniczne informacje o składzie produktu. Przed dokonaniem zakupu należy jednak dopytać co i w jakich proporcjach znajduje się wewnątrz. Nierzadko zdarza się, że poduszki puchowe zawierają nie puch gęsi tylko kaczy. Jest to istotna informacja, gdyż puch kaczy posiada gorsze właściwości termoizolacyjne. Choć jest to opcja tańsza, to jednak użytkownicy dość często skarżą się na charakterystyczny zapach.Poduszki z puchu gęsiego, tak samo jak kołdry z tym wypełnieniem, są delikatne i podatne na układanie. Ponadto, jako surowiec naturalny dobrze odprowadzają wilgoć. Zapewniają przy tym bardzo dobrą izolację przed chłodem.

Puch z polskiej gęsi

Wybór spośród pościeli wypełnionej puchem gęsim lub kaczym, to dopiero pierwszy krok. Chcąc otrzymać najlepszej jakości produkt, trzeba wiedzieć jak nie dać się złapać w pułapkę nieuczciwym sprzedawcom. Bardzo często spotkać można oferty sprzedaży kołder i poduszek puchowych w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety często są to produkty niskiej jakości, szyte w krajach azjatyckich, gdzie brak jest rygorystycznej kontroli wypełnienia. Pewność jakości można uzyskać kupując polskie poduszki z puchu gęsiego. Krajowy puch pochodzi w 90% z gęsi białej kołudzkiej. I to pościeli z takim wypełnieniem warto szukać u sprzedawców.

Uwaga na sprężystość

Parametr, który przeważnie jest pomijany, może zapewnić jeszcze lepszy komfort snu. Kołdry i poduszki z puchu wysokiej jakości podlegają ocenie sprężystości. Wskaźnik ten określa się jednostką cuin, czyli cal sześcienny na uncję. Najprościej ujmując jest to informacja o tym jaką objętość zajmuje 1 gram puchu. Im większa liczba cuin, tym lepszej jakości jest puch. Oznacza to, że bardzo dobrej jakości pościel puchowa będzie lżejsza, a jednocześnie bardziej termoizolacyjna niż kołdry cięższe. Najlepszej jakości pościel puchowa posiada wskaźnik powyżej 750 cuin, jednak puch o wartości od 550 cuin również uważany jest za bardzo dobry.

Chcąc zapewnić sobie największy komfort, warto poświęcić czas i poznać dobrze produkt przed zakupem. Szczególnie jeśli jest to pościel puchowa, która jest produktem znacznie droższym w stosunku do tej z wypełnieniem syntetycznym. Dobry wybór zapewni nam satysfakcję i spokojny sen na długie lata.