Skip to content Skip to footer

Jak zaplanować kuchnię, która jest mała i wąska?

Aranżacja małej kuchni często wiąże się z kompromisem. Nie zawsze zamierzenia udaje się zrealizować w stu procentach. Nie znaczy to jednak, że właściciele niewielkich kuchni stoją na przegranej pozycji. Na co zwrócić uwagę aranżując niewielką kuchnię?

Wykorzystać miejsce

Ergonomiczne aranżacje małej kuchni opierają się na dobrym wykorzystaniu dostępnego miejsca. Nie jest dobrym pomysłem zabudowa małej kuchni do samego sufitu. Takie rozwiązanie optycznie zmniejszy pomieszczenie.

Dużo korzystniej jest zaaranżować kuchnię na wymiar, dzięki czemu można zagospodarować każdy dostępny kawałek powierzchni. Bardzo ważne jest użycie nowoczesnych rozwiązań. Szuflady na talerze, systemy cargo zamontowane w trudno dostępnych miejscach, szafki na kółkach, półki, czy relingi pozwolą rozmieścić niezbędne sprzęty kuchenne.

Górną zabudowę kuchni warto zrobić przeszkloną, dzięki temu nabierze ona lekkości. Jednocześnie ładnie podświetlona będzie ciekawym elementem dekoracyjnym. Warto również postawić na wykończenia wykorzystujące metal – jest to ultranowoczesne rozwiązanie, które pomoże stworzyć nowoczesny design w kuchni.

Otworzyć przestrzeń

Kuchnia otwarta na pokój dzienny to idealne rozwiązanie w przypadku małej kuchni. Wykorzystanie barku bądź bufetu jako łącznik między kuchnią, a salonem pozwoli stworzyć wygodną przestrzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia staje się jasna, przestronna. Jednocześnie bufet jest nie tylko miejscem do prac kuchennych, a jednocześnie idealnym miejscem do spożywania posiłków.

Aranżacje małej kuchni jednocześnie z salonem muszą być spójne. Jest to bardzo ważny element wystroju, który pozwoli stworzyć eleganckie mieszkanie. Kuchnie należy traktować jako część pokoju dziennego. W obu tych pomieszczeniach powinien panować ten sam styl wnętrzarski. Zastosowanie różnej stylistyki wprowadzi do mieszkania chaos.

Modny kolor

Biel w aranżacji małej kuchni sprawdza się idealnie. Bardzo efektownie wygląda z dodatkiem jasnego drewna. Białe fronty szafek oraz drewniane blaty pozwolą stworzyć kuchnie elegancką, jasną i nowoczesną.

Bardzo ciekawie wyglądają białe meble w połączeniu z ceglanymi elementami ściany. Taka stylizacja świetnie sprawdzi się w kuchni w stylu skandynawskim czy retro.

Dla miłośników nowoczesnych aranżacji małych kuchni również znajdą się ciekawe rozwiązania. Współczesne wzornictwo lubi prostotę oraz połysk. Meble z błyszczącymi frontami wyglądają elegancko i ekskluzywnie. Brak elementów ozdobnych, unikanie widocznych uchwytów, ozdobnych detali wpływa na lekko surowy klimat kuchni, która sprawia wrażenie niemal sterylnie czystej.