Skip to content Skip to footer

Okna pasywne, czyli nowoczesność

Dom pasywny to dom, który wzoruje się wysoką izolacją ciepła. Istnieje wiele metod, by przyczynić się do pasywności w budynku, a jedną z nich jest zamontowanie okien pasywnych. Z pewnością znacząco zmniejszą one zużycie energii w zamieszkałym domu.

Ważna rola okien pasywnych

Okna mają to do siebie, że pomimo szklanej powłoki potrafią magazynować ciepło, a nawet czerpać je z promieni słonecznych.

Czym są okna pasywne? To okna posiadające trzy szyby, które wzoruje wysoka izolacja cieplna. Należy pamiętać, że tylko potrójne oszklenie może przynieść zamierzone rezultaty. Cała konstrukcja musi składać się z elementów, które również przyczynią się do izolacji ciepła.

Jeśli chodzi o sam montaż okna pasywnego, to także musi być on specjalistyczny. Pianka nie jest najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Fachowcy używają specjalnych materiałów, które są znane w energooszczędnym budownictwie.

Okna pasywne na długie lata

Zastosowanie okien pasywnych i stworzenie nowoczesnego pasywnego domu wiąże się z gwarancją stałej temperatury powietrza w domu – bez względu czy jest to zima, czy jest to lato. Można zapomnieć o stosowaniu różnego typu urządzeń, które pomagają osiągnąć wymaganą temperaturę otoczenia. Używany dotychczas zimą system grzewczy pójdzie w zapomnienie, a letnie klimatyzatory będzie można schować do szafy.

Można zastanawiać się, jak okna mogą nagrzać w okresie zimowym. Wystarczą jednak promienie słoneczne wpadające do budynku, ciepło pochodzące z pracujących różnego typu urządzeń i ciepło, które jest produkowane przez człowieka, by uzyskać zamierzoną temperaturę w domu. Dom pasywny potrzebuje o wiele mniej energii cieplnej do uzyskania odpowiedniej liczby kresek na termometrze.

Certyfikowane okna

Producenci zapewniają o skuteczności okien pasywnych. Niezależny Instytut Techniki okiennej z Rosenheim przeprowadza testy skuteczności tego typu okien i wydaje odpowiednie certyfikaty świadczące o produktach wysokiej jakości. Instytut sprawdza izolację cieplną i podaje jej współczynnik, by klienci mogli mieć pewność, że zakupiony produkt przyczyni się do stworzenia domu pasywnego.

Producenci posiadający okna z certyfikatami sprzedają bezpieczne produkty nadające się do nowoczesnych domów. Gwarantują ich przyczynianie się do energooszczędności. Często razem z oknami oferują także drzwi pasywne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm