Skip to content Skip to footer

Na co zwracać uwagę kupując stoły i krzesła?

Stoły i krzesła muszą znajdować się w każdym domu. To nie podlega żadnej dyskusji. Na rynku jest jednak bardzo dużo wzorów i modeli tych praktycznych mebli. Wiele z nich można znaleźć w centrum krzeseł. Czym się kierować przy ich zakupie? Na co zwracać uwagę?

Rozmiar

Bardzo ważne są wymiary. Stół z krzesłami do kuchni nie może przecież być zbyt duży. Zazwyczaj jest mniejszy niż ten stawiany w jadalni. Koniecznie, więc trzeba sprawdzić wymiary blatu stołu. Warto też zwrócić uwagę na wysokość stołu. Należy dopasować do niej krzesła o takiej wysokości nóg, by osoba siedząca czuła się wygodnie. Kolana muszą swobodnie mieścić się pod stołem, ale przestrzeń nad nimi nie może być zbyt wysoka. Chodzi o to, by można było swobodnie oprzeć łokcie o blat stołu. Najprościej jest po prostu usiąść przy stole i się przymierzyć. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Ludzie mają różny wzrost, więc osoba niższa i wyższa w teorii powinny potrzebować zupełnie innych mebli.

Materiał

Stoły i krzesła mogą być produkowane z przeróżnych materiałów. Klasycznym surowcem jest lite drewno. Może ono jednak być zastępowane przez metal i szkło. Tanie stoły mogą być też wykonane ze sklejki. Jakość surowców ma wpływ na wygląd stołu oraz jego ostateczną cenę. Tak samo jest z krzesłami. Ich cena jest uzależniona od materiałów, z których wyprodukowano mebel. Niektóre krzesła mogą też być tapicerowane lub rzeźbione. Siłą rzeczy wpływa to na styl, w jakim są wykonane i prowadzi nas to do następnego punktu.

Styl

Meble różnią się od siebie stylem. Istnieje silna korelacja pomiędzy stylem mebli, a materiałami z jakich je wykonano. Jeśli, więc szukasz mebli w centrum krzeseł to nie możesz zatrzymać się tylko nad przejrzeniem modeli wykonanych z materiału, który Cię interesuje. Powinieneś też sprawdzić meble reprezentujące określony styl. Być może pozytywnie się zdziwisz, kiedy odkryjesz, że do Twojego mieszkania bardziej pasują krzesła, które wcześniej skreśliłeś. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić o radę dekoratora wnętrz, który pomoże Ci dobrać idealny stół z krzesłami do kuchni. Jeśli przywiązujesz do tego szczególnie dużą wagę, to skorzystanie z pomocy fachowca przy doborze mebli może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.