Skip to content Skip to footer

Prześcieradło – co warto wiedzieć?

Prześcieradło, jako element konfekcji pościelowej, znajduje się w wyposażeniu każdej sypialni. Trudno bez niego o komfortowy sen, który pozwoli organizmowi na właściwy wypoczynek. Warto więc przeczytać kilka cennych informacji na temat tego produktu.

Rodzaje prześcieradeł

Patrząc na to, co oferują sklepy z pościelą, można szybko zauważyć, jak wiele rozmaitych rodzajów prześcieradeł jest dziś do kupienia. Różnice pomiędzy poszczególnymi produktami dotyczą wielu kwestii – na pewno jednym z głównych jest materiał. Ogromnym uznaniem cieszą się wciąż prześcieradła bawełniane, które od lat są najchętniej wybierane z uwagi na swą uniwersalność. Posiadają wiele walorów, wśród których wymienić można przewiewność i brak wywoływania jakichkolwiek negatywnych reakcji na skórze. Ponadto sama tkanina jest bardzo mocna, a przez to niezwykle odporna na uszkodzenia. Prześcieradła bawełniane to jednak nie wszystko, co oferują producenci. Można nabyć także wersje m.in. z satyny, kory czy frotte.

Dodatkowe opcje

Sam rodzaj materiału jest jednym z najważniejszych elementów, na które zwraca się uwagę przy zakupie prześcieradła. Nie można jednak zapominać o innych kwestiach – ważna jest także forma produktu i sposób jego wykonania. Bardzo popularne są prześcieradła bawełna z gumką. Dzięki takiemu dodatkowi użytkowanie jest przyjemniejsze, a przede wszystkim wygodniejsze, ponieważ tkanina nie ma możliwości zsuwać się ani rolować. Poza tym każde prześcieradło bawełniane można też wybrać tak, aby dostosować jego kolorystykę do reszty pościeli czy stylu sypialni. Dla wielbicieli klasyki przygotowane są tradycyjne wersje białe. Nie ma jednak problemu, aby zakupić prześcieradło bawełniane w innym odcieniu.

Prześcieradła bawełna – jak dbać?

Ze względu na właściwości materiału, prześcieradła bawełniane są doskonałe w utrzymywaniu w czystości. Wystarczy pralka i odpowiedni detergent – może to być zwykły proszek, płyn lub kapsułka. Warto jednak sprawdzić, czy producent nie zamieścił zaleceń odnośnie np. temperatury wody. Prześcieradło bawełniane łatwo jednak ulega zagnieceniom. Aby ich uniknąć, należy tuż po wyjęciu z pralki umieścić tkaninę w suszarce (elektrycznej lub tradycyjnej), a następnie – rozłożyć np. na łóżku. W ten sposób materiał dodatkowo rozprostuje się i nie pojawią się na nim zagniecenia, dzięki czemu można będzie pominąć prasowanie.