Skip to content Skip to footer

Wybieramy kołdrę – co należy wziąć pod uwagę?

Wydawałoby się, że kupno kołdry jest czynnością prostą i łatwą. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że kołdra ma nam zapewnić spokojny sen i dobry wypoczynek, to wybór odpowiedniej jest niezwykle ważny. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Rozmiar jest ważny

Przy wyborze kołdry najpierw musimy ustalić, jaka ma być duża. Czy będą pod nią spać dwie osoby czy jedna? Czy kołdra ma być dla dziecka czy osoby dorosłej? To pytania, na które trzeba koniecznie odpowiedzieć.Dla dzieci są specjalne niewielkie kołderki, które doskonale pasują do dziecięcych łóżek. Dla starszych dzieci oraz śpiących samemu dorosłych bardzo dobra będzie kołdra 140×200. Natomiast dla dwóch osób lepiej wybierzmy kołdry 160×200 lub 200×200. Te rozmiary są najpopularniejsze. Dla osób o większych gabarytach lepiej kupmy kołdry o większych rozmiarach. Dlatego kołdra 140×200 dla pojedynczej osoby będzie tu gorszym wyborem niż ta o wymiarach 160×200.

Sezonowa czy całoroczna?

Kołdra musi być tez dobrze dobrana ze względu na to, na jaką porę roku się nadaje. Są kołdry całoroczne, pod którymi można spać przez cały rok. Ale możemy też lepiej dostosować nakrycie do pory roku. W sprzedaży są kołdry zimowe, bardzo ciepłe, które sprawdzą się w zimne noce oraz w pomieszczeniach o niskiej temperaturze. Na lato kupmy lekką kołdrę, pod którą nie będziemy się pocić w gorące noce. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. kołdry 4 pory roku. Są to dwie połączone kołdry – letnia i całoroczna. Jeśli je połączymy, będziemy mieć świetną kołdrę na zimę.

Jakie wypełnienie jest najlepsze?

Jeśli już wybraliśmy np. kołdrę 140×200 całoroczną, to pozostaje nam jeszcze wybrać wypełnienie. Może ono być wykonane z materiałów naturalnych lub syntetycznych.Jako wypełnienie naturalne stosuje się m.in. puch, pierze, wełnę, jedwab czy bambus. Kołdry z materiałów naturalnych są zwykle bardziej cenione, szczególnie puch. Rzeczywiście kołdra puchowa jest ciepła i lekka, daje też komfortowy sen. Wadą jest to, że wiele osób jest uczulonych na te naturalne wypełnienia.Do niedawna kołdry z wypełnieniem syntetycznym były ciężkie i szybko traciły swoje właściwości. Dziś wiele z nich daje ogromny komfort spania. Takie kołdry są też odpowiednie dla osób z różnymi alergiami, bo nie uczulają i łatwo je prać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vegehome.