Gdy nadchodzi jesień, to zaczyna się okres grzewczy. Przez to, że w Polsce nadal mało popularne jest ogrzewanie gazowe, to wiele osób zaczyna myśleć wtedy o tym, że trzeba udać się do takiego miejsca, jak skład opału i po prostu zaopatrzyć się w węgiel i drewno, które będzie ogrzewać mieszkanie przez wszystkie chłodne dni.
Składy opału – czy każdy jest taki sam?
Kupując opał na okres grzewczy, musimy dbać o to, jaki on będzie. Nie możemy stawiać na pierwsze lepsze rzeczy, które podetkną nam pod nos, ponieważ jedyne co będziemy w końcu z tego otrzymywać, to ledwo tlący się żar i stosy popiołu, a to właśnie w tym chodzi o to, aby paliło się przy małej ilości jak najlepiej i aby popiołu było jak najmniej. Jeśli ważna jest dla nas ekologia, to skład węgla i drewna również nie powinien być dla nas obojętny, ponieważ jeśli wybierzemy odpowiedni, to będziemy o otaczający nas świat dbać i w ten sposób dołożymy małą cegiełkę do pomocy w odradzaniu się dobrych warunków na ziemi.
Najlepiej jest kupować na początku małe ilości z różnych składów i zapamiętać, a najlepiej to zapisać sobie, skąd dany opał pochodził i po prostu potem zawsze kupować tam, gdzie wszystko okazało się najlepsze i również najlepsze cenowo. Czasem warto zainwestować nieco więcej pieniędzy w takie składy opału, które zaoferują nam opał naprawdę dobrej jakości. To będzie dla nas ogromna oszczędność i właśnie na tym powinniśmy się skupiać. Okres grzewczy jest okresem wymagającym dla naszego domowego budżetu, więc każda złotówka powinna być dla nas ważna, oczywiście jednocześnie pamiętając o tym, że opał musi odpowiednio ogrzać nasz dom lub mieszkanie.
Kiedy kupować opał?
Skład opału powinien być dla nas celem szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz od kilku dni panuje naprawdę dobra pogoda. Nie warto udawać się do takich miejsc w pochmurne i deszczowe dni, ponieważ możemy na tym naprawdę sporo stracić. W jaki sposób narazimy nasz budżet na uszczerbek? Gdy kupujmy opał zaraz po opadach, to zdążył on nasiąknąć wilgocią, więc jest znacznie cięższy od tego, gdy był suchy, więc za równą cenę otrzymujemy mniej opału wilgotnego, niż byśmy go otrzymali, gdyby był suchy. Są to małe szczegóły, które jednak mają bardzo duże znaczenie.
Przykładajmy nieco wagi i skupienia do tego, jakim opałem palimy u nas w domu i ile na niego wydajemy. Czasem warto poświęcić na wybór kilka godzin, niż potem przez kilka miesięcy męczyć się z czymś, co jest naprawdę złej jakości. Skład węgla to miejsce dość często występujące, więc nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego.