Skip to content Skip to footer

Wybór szynoprzewodu 3 fazowego

Szynoprzewód 3 fazowy pozwoli nam zainstalować oraz z łatwością przemieszczać lampy typu LED. Jest to bardzo prosty oraz wygodny system, który zapewni nam możliwość zmienienia położenia lampy w zależności od naszych potrzeb.

Szynoprzewód 3 fazowy – cechy

Nazwa brzmi dość groźnie, jednakże jest to tylko niefortunna terminologia przyjęta do nazewnictwa tego typu rozwiązań w naszym kraju. Taki szynoprzewód wyposażony jest w trzy wbudowanie – niezależnie od siebie – obwody elektryczne. Przy pomocy takiego systemu oświetlenia szynowego, można wprowadzać strefy świetlne, które można włączyć niezależnie od siebie.

Trzeba pamiętać o tym, że każda lampka montowana o szyny wyposażona jest w specjalny adaptor, który służy do jej montażu oraz prawidłowego działania. W systemie, w którym wykorzystywane są szynoprzewody 3 fazowe, takowy adaptor posiada przełącznik obwodów. Przełącznikiem ustalamy, na którym konkretnym obwodzie prądowych jest podłączona nasza lampka. Umożliwia to ustawienie grup lamp włączanych na konkretnym obwodzie.

Do czego służą szyny oświetleniowe?

Główna idea tego rozwiązania polega na tym, że szyna oświetleniowa, która doprowadzać ma zasilanie do lamp sprawia, że można w dowolnie wybranym przez nas miejscu dołączyć reflektory do szyn bądź nawet lampkę wiszącą i to bez korzystania z usług elektryka.

Trzeba jednakże pamiętać, iż lampy należy specjalnie przygotować. Muszą mieć one szynoprzewód. Świetną opcją będzie gotowy zestaw, czyli specjalna listwa z reflektorami. Można także śmiało zmienić położenie oprawy, przesuwają nawet o kilka cm. w bok. Taką opcje daje właśnie system szynowy, który skutecznie doświetla wybrane powierzchnie i całe pomieszczenia.

Co to jest faza?

W standardowym kablu zasilającym z trzema żyłami znajdziemy fazę, przewód neutralny, czyli tzw. zerowy oraz ochronny przewód uziemiający.

Faza jest to przewód, który charakteryzuje się tym, że jest pod napięciem przewodów neutralnych oraz uziemiających, tzw. ochronnego. Faza ma na celu doprowadzenie prądu elektrycznego, razem z przewodem neutralnym.