Skip to content Skip to footer

Transformator do lamp zewnętrznych LED – o czym należy pamiętać?

Oświetlenie zewnętrzne, które często ma formę świateł ogrodowych, to najczęściej układ diod LED, dostosowanych do pracy w ogrodzie. Jak łatwo się domyślić, ich bezpośrednie podłączenie do napięcia 230 V, najprawdopodobniej okazałoby się dla nich zgubne. Podłączenie transformatora rozwiązuje ten problem. O czym warto pamiętać przy jego montażu.

Przekładnia transformatora – o co chodzi?

Zdecydowana większość osób zakupi gotowy transformator, który – teoretycznie – powinien się sprawdzić w przypadku konkretnych układów oświetleniowych. Czasem jednak zdarza się, że transformator jest dodatkowo „dopracowywany” w celu uzyskania optymalnych wartości napięcia zasilającego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy monter chce obniżyć napięcie, które zasila oświetlenie.

Na czym zatem polega wspomniana przekładnia? Zasada ta jest bardzo prosta i opiera się na prostym przeliczniku: ilekroć napięcie na wyjściu jest niższe od tego na wejściu, tylekroć prąd na wyjściu jest większy od tego na wejściu. Warto o tym pamiętać również w kontekście obliczania maksymalnej mocy układu, która tak naprawdę nie powinna przekraczać 80 procent możliwości transformatora.

100 procent bezpieczeństwa

Zastosowanie transformatora nie tylko przekłada się na stabilną pracę oświetlenia niskonapięciowego, ale też zapewnia maksimum bezpieczeństwa jego użytkownikom. Lampy zewnętrzne są wtedy zabezpieczone przed przepięciem właśnie za pośrednictwem wspomnianego transformatora, który nosi nazwę transformatora bezpieczeństwa.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że transformator jest układem, w którym wejście i wyjście (obwód pierwotny i wtórny) nie są ze sobą połączone galwanicznie. Oznacza to, że zabudowany w ten sposób układ, nie wymaga zastosowania dodatkowego okablowania ochronnego (żółtozielone przewody PE).

Szczelność i bezpieczeństwo transformatora

Przy doborze odpowiedniego układu transformującego prąd i napięcie, należy również pamiętać o konieczności zakupu urządzenia z odpowiednią wartością IP. Mowa tu oczywiście o jego odporności na działanie wody i pyłów. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ transformator ten będzie stale narażony na działanie tych dwóch czynników.

Podsumowując, ogrodowe lampy zewnętrzne LED, wymagają podłączenia odpowiedniego transformatora. Należy przy tym pamiętać, by jego konstrukcja była w pełni bezpieczna zarówno dla użytkownika instalacji, jak i dla niej samej. Dzięki temu można mieć pewność, że stworzony w ten sposób układ oświetleniowy, będzie działał w pełni niezawodnie.